Opieka nad osobą starszą - poradnik

2017-08-04

Opieka nad starszą osobą to nie lada wyzwanie dla Opiekunów osób starszych. Poza zapoznaniem się ze schorzeniami, jakie dolegają podopiecznemu, należy zapewnić jemu wysoki komfort życia. Do tego niezbędne jest maksymalne poświęcenie czasu starszej osobie. Oprócz czynności związanych z pielęgnacją, żywieniem należy dostarczyć jej ciepła, poświęcić czas na rozmowę oraz wysłuchanie jej. Nierzadko starsi ludzie mogą mieć gorsze dni. Opiekun musi być na takie sytuacje przygotowany. Musi umiejętnie radzić sobie ze stresem, ale też dbać o swoje samopoczucie i mieć czas na odpoczynek.

Aby ułatwić sobie pracę i zapewnić dobre samopoczucie starszej osobie, można spróbować wprowadzić kilka czynności.

- usystematyzować rytm dnia – tak jak dzieci, tak i starsi ludzie, czują się komfortowo w przypadku, gdy codzienne czynności, mają swoje miejsce w tym samym czasie. I tak należy trzymać się harmonogramu posiłków, czynności pielęgnacyjnych, godzin drzemek i pójścia spać.

- zapewnienie zbilansowanych posiłków – przy współczesnej wiedzy, dzięki ogólnemu dostępowi do literatury tematycznej i fachowych stron internetowych, możemy przygotować zarówno zdrowe, jak i ciekawe posiłki naszemu podopiecznemu. Zachowanie zdrowej diety starszej osobie gwarantuje jej dobry nastrój.

- zachęćmy w miarę możliwości podopiecznego do ruchu – możemy wyjść na spacer, wytyczając sobie cele: do następnej ulicy, do następnego drzewa itd. Cele te tygodniowo można zwiększać.

- organizujmy zabawy umysłowe – gra w warcaby, szachy, czy rozwiązywanie krzyżówek może przynieść wiele radości, ale też pożytku podopiecznemu.

- wspierajmy pasje podopiecznego – często wiek i tężyzna fizyczna nie pozwalają na kontynuację przez podopiecznego rozwoju swoich pasji. Pomóżmy im, wspierając ich fizycznie, umysłowo. Spróbujmy sami dokształcić się w tym kierunku, aby dotrzymać towarzystwa osobie starszej. Na pewno odwdzięczy się nam swoim uśmiechemJ

Pamiętajmy aby być wyrozumiałymi dla starszych osób. Oni potrzebują naszej uwagi.