Opiekunka osoby starszej w Niemczech – jak wygląda jej praca?

Polskie opiekunki osób starszych podbijają niemiecki rynek. Są doceniane za pracowitość, empatię i otwartość. Pracę znajdują nie tylko w domach opieki i hospicjach, ale też w domach prywatnych, ponieważ niemieckie rodziny zatrudniają pomoc dla seniorów wymagających wsparcia w codziennym życiu. Jak wygląda praca opiekunki w Niemczech?

Opiekunka osób starszych to ważny i  u naszych zachodnich sąsiadów. Nic dziwi więc, że polskie pracownice zapełniają tamtejszy rynek – mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie niż w polskich realiach, ale wcale to nie oznacza, że praca należy do lekkich i wystarczą same chęci. Od opiekunek wymaga się konkretnych predyspozycji, zaangażowania i odpowiedzialności oraz chociaż minimalnej znajomości języka niemieckiego. Nie wspominając, że wybór oferty pracy nie należy do najłatwiejszych, ponieważ wciąż można natrafić na nielegalnie działające firmy, które nie zapewniają godnych i zgodnych z prawem warunków zatrudnienia, przez co na miejscu może okazać się, że obowiązki nie pokrywają się z tymi podanymi w ustaleniach.

Zakres obowiązków opiekunki osoby starszej

Obowiązki opiekunów mogą się różnić, ponieważ wiele zależy od stanu zdrowia, stopnia samodzielności i potrzeb podopiecznego.Szczegóły są uzgadniane bezpośrednio z zainteresowanym, dlatego każda oferta pracy różni się w tym zakresie. Najczęściej wymaga się pomocy w wykonywaniu codziennych czynności (jak pomoc przy wstawaniu, ubieraniu się) oraz w dbaniu o higienę osobistą seniora. Przy tym bardzo ważne jest zachowanie regularności,ponieważ osoby starsze najczęściej mają swój wypracowany rozkład dnia, którego lubią przestrzegać. Od opiekunki wymaga się więc pilnowania godzin posiłków i czasu wolnego.

W zakresie obowiązków często pojawia się również prowadzenie gospodarstwa domowego w postaci robienia zakupów, gotowania posiłków czy sprzątania i prasowania. Kwestia utrzymywania czystości w domu jest bardzo ważna, ponieważ seniorzy to często osoby schorowane, niemające na to sił, a porządek wpływa na ich samopoczucie i może polepszyć stan zdrowia.

Aktywizacja i zapełnianie czasu podopiecznego

Głównym zadaniem opiekunki jest zadbanie o komfort i wygodę podopiecznego. Zatem pełni też rolę osoby do towarzystwa i jej zadaniem jest na przykład wychodzenie z podopiecznym na spacery, czytanie mu gazet i książek, organizowanie rozrywek (jak gry planszowe i krzyżówki) czy towarzyszenie w rodzinnych uroczystościach. Może też być pośrednikiem pomiędzy lekarzem a seniorem, na przykład odbierać i realizować recepty w aptece. Przy czym od opiekunki nie wymaga się wykonywania czynności medycznych, ponieważ w Niemczech osoby chore mają zapewnione domowe wizyty pielęgniarzy z instytucji medycznych, tzw. Pflegedienst, którzy wykonują zabiegi wymagające kwalifikacji(jak mierzenie cukru czy robienie zastrzyków), pomagają również w czynnościach higienicznych (jak kąpiele czy obcinanie paznokci).

Aby praca była satysfakcjonująca dla każdej ze stron, przed wyjazdem należy dowiedzieć się, na czym dokładnie polega zlecenie i obowiązki opiekunki, a przede wszystkim upewnić się, że zatrudnienie jest legalne i będzie miało się zapewnione wszystkie świadczenia oraz pomoc koordynatora ze strony agencji. Tylko wtedy będą Państwo czerpać radość z pomocy innym przy zachowaniu spokoju ducha.

Więcej o opiece można znaleźć na naszej stronie, szczególnie zachęcamy do zapoznania się z ofertami pracy, które dadzą rozeznanie, czego wymaga się od opiekunek w Niemczech: https://active-intercare.pl/oferty-pracy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Praca dla opiekunów osób starszych

Najnowsze oferty pracy

Rozpocznij czat
💬 Hej, porozmawiamy ?
Witaj 👋
Napisz proszę jak mogę pomóc